Soğuk Kazı

2011 Metin Altıok Şiir Ödülü, Birhan Keskin’in!

Az önce, Metin Altıok Şiir Ödülü’nün Birhan Keskin’e verildiğini öğrendim. Yürek zıplatan bir sevinç bu. Aynı cümle içinde iki zirve. Metin Altıok’tan Birhan Keskin’e bir dil çizgisi. Dil’i yürekten söküp açık havaya çıkaran bir şairden, yüreği dil’den bir hırkayla yeniden giydiren şaire el feneri selamı.

İnsan olmanın bütün hayvanlığını yazdığı/yaptığı şiirde sorgulamaktan korkmayan, gözüpek bir şiir fotoğrafçısı Birhan Keskin. Öyle bir odak ayarı çekiyor ki deklanşöre basmadan, kareyi gören donup kalıyor. Okurunun nabzına kaç attırdığına bakmadan geçiyor sonraki dizeye; hesabı ne okuyanla ne de okumaktan kaçanla. “Hiçbir şey rastgele değildir,” derken, sadece ömrün anlattığına değil, o ömrün neyi nasıl anlattığına da bakıyor. Hep düşeş atmak için oturmuyor tavlanın başına; hepyek geldiğinde de taşların yerinin değiştiğini gayet iyi biliyor. Teslimiyetçi bir “anladım acı yok manadan başka” çekmiyor dağlara karşı. Bedene de, beyne de hoyrat yeri geldiğinde ama bağırmıyor. Yankısı var her sözünün/dizesinin, sesin geri dönüşündeki anlamı da okutan, susmuyor.

Eğer uçacaksa bir fil –ki neden olmasın- Birhan’ın şiirlerinde gökyüzünün yedinci katında uçuyor.

Metin Altıok Şiir Ödülü, usta bir terzinin tezgahından çıkmış V yaka tişört gibi, tam oturuyor Birhan Keskin’in ruhuna. Nice şiirlere!

Yorumlar (4)

Uyumadan önce bir saat kadar Birhan Keskin şiirleri okumanın dayanılmaz keskinliği…

Hem de böylesine güzel şeyler olduğunu hatırlatır bir akşamda.

Altıok'a, Aysan'a ve nicelerine selam ederim.

Keskin'in bu ödülü alması sevindirici oldu.

Hakedilmiş bir ödülün yerini bulması, en çok o hazzı tatmış okuyucuyu sevindiriyor…

bir yorum bırakın