Murder King: “Heavy Metal grupları eskisi gibi kendi cemiyetlerini kuramıyor.”

Murder King, beş yıl aradan sonra çıkan yeni albümü Fiyasko’yla Motto Müzik’teydi. Sohbetimizin tamamı için buraya bekleriz.

YK: Murder King Motto Müzik’te. Bizim de bugün Youtube üzerinden beş kişiye hediye edeceğimiz bu yeni albümün, Fiyasko’nun, bir özelliği var.

F: Bu defa farklı olarak ilk defa albümü fiziksel olarak basmadık. Hem buradan beş kişiye hem de konserlere gelen bazı dinleyicilere hediye edeceğiz.

YK: Evet Onur. Nasıl geldik albüme?

O: Akla karayı seçtik. Başımıza gelmeyen kalmadı yani. İlk albümde vokalleri yapan Can Uzunallı’yla albümü bitirmiştik. Onun üzerine Ufuk Özkurt geldi, anlaşamadık. Sonra bir gün Fırat gelip niye ben söylemiyorum dedi. 

F: Benim aklımda hiç böyle bir şey yoktu ama çok spesifik bir ses arıyorduk. Aramaya kalksak bir yıl daha ertelenirdi. Bir yıl sonra albümü çıkarsak muhtemelen on kişi filan alırdı. 

CY: Ben birçok insana göre daha ümitliydim Fırat’tan. Çünkü Fırat çok böyle bilerek isteyerek dalmadı. Önce bir deneme kaydı aldılar, ben duyduklarımdan çok memnumdum. Albümü dinleyen birçok insan da beğendi. 

YK: Peki şu Türkçe- İngilizce söz meselesiyle ilgili bir şey diyecek misiniz?

O: Biz onu denedik. Yurt dışına açılırız dedik. Gittiğimiz şekilde geri döndük. Mesele orda kalmak. Bir de, bazı dertlerimizi İngilizce anlatmak da var. Youtube’daki yabancıların yorumlarının çoğu ‘tamam muhalif bir söylem var ama ne diyor’ şeklinde.  Biraz içeriği onlara da anlatmak istedik.

YK: Şu an heavy metal atmosferi nasıl Türkiye’de?

O: 98- 2005 arası çok güzel bir endüstri vardı. Pentagram’ın Anatolia albümünün çıktığı zamanlar. Şu satanist cinayeti olduğu dönemde o mevzuyu kesip attılar. Şimdi tekrar bir canlanmaya başladı. Pentagram akustik albüm yaptı, Hayko gibi bir adam var. Alternatif rock yapanlar var. Piyasada bir canlanma var ama biz o piyasada değiliz zaten. Başka bir kulvarda yerimiz var. 

ÖD: Mesela rap ve hiphop grupları kendilerine yeni bir alan yarattılar. Elektronik müzikte de öyle. Ama şu an heavy metal grupları kendi cemiyetlerini kuramıyor. 

CY: Üretim tarzının da değişmesiyle alakalı. Mesela bir rapçi, bir DJ, sahne kurulumu işi çözüyor. Burada daha farklı. Dört ayrı adam, dört kişinin zamanı. Bizim kazandığımız paradan da öte, mesela mekanlar için önemli bu. Mekan sahibi şunları düşünüyor: kurması ne kadar zaman alır, ne kadar uğraştırır?

YK: Yolun başında olan, sizi dinleyen insanlar için ekipman soracağım.

CY: İyi bir preamfi. MXR bass compressor. Ve iyi bir aktif gitarla bizim yaptığımız müzikte istediğiniz sound’u alabilirsiniz.

F: Peavey 51 50 modellemesi yapan basit bir preamfi kullanıyorum. Kabin simülasyonu yapan bir cihazım var. Onu ona giriyorum. Delay ve eq pedalı kullanıyorum. Murder King set-up’ım bu şekilde.

ÖD: Gitar setimiz Fırat’la aynı. Ben sadece gitar olarak ES Urban Camo kullanıyorum. İyi bir bilgisayar, ortalama üzeri bir ses kartı ve kafaları neredeyse oraya soksunlar. Stüdyo orası. 

O: Özellikle büyük sahnelerde çift cross büyük bir davul. Genellikle Tama tercih etmeye çalışıyorum. Bazen de Mapex tercih ediyorum. Bizim sound’umuza en uygun davullar bunlar.

bir yorum bırakın