Manyetik Bant: Kültürsüzlük çölündeki vahalardan

Artemis Günebakanlı, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema-TV Modülü mezunu. 2006’dan beri blog yazıyor. 2011’de Turkcell Blog Ödülleri Kültür Sanat Blogları Birincisi seçilen Manyetik Bant, 2013’te Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri En İyi Müzik Blogu ödülünün sahibi oldu. Blogla aynı adı taşıyan radyo programını her salı 22.00’de 96.2 Radyo Eksen‘de dinleyebilirsiniz.

Bu kısa biyografiyi, efsane bloğun ana sayfasından aldım. Manyetik Bant yıllardır takip ettiğim bir blog. Kimi içeriğini “sık okunanlar” listeme atıyorum, kimi içeriğine de şöyle bir bakıp geçiyorum. “Şöyle bir bakıp geçiyorum” demem olumsuz algılanmasın. Aksine müthiş bir güven ve samimiyet duygusuyla yapıyorum bunu. Manyetik Bant’ın bende yarattığı temel duygu da bu zaten.

Peki neden şimdi yazıyorum bu blog hakkında?

Cevabı net: Artemis Günebakanlı ile kısa süre önce tanıştım. Çok ama çok kısa bir süre içinde müzik dünyası, sektör ve günümüzün üretim dinamikleri üstüne sohbet ettik. Uçağa yetişme zorunluluğu nedeniyle kısa süren sohbetin bitmesini hiç istemedim. Günümüzde Google’dan yaptığı aramalarla (karşısına çıkan ilk beş sonucun satırbaşlarını okuyarak) müzikten, kültür-sanattan, kitaplar dünyasından anladığını sananlar ve hatta bu yetmezmiş gibi blogger-vlogger olanlardan o kadar yorulmuşum ki, Artemis’le sohbet bana derin bir huzur verdi.

Aman yanlış anlaşılmasın. İsteyen Google bilgisiyle ukalalık yapabilir. İsteyen bunu bir işe de çevirebilir. Kimse kimseye karışamaz. Ama bir avuç insanın da, bu durumun dünyayı kültürsüzlük çölünde susuz bıraktığını söylemesi gerekiyor.

Dönelim konumuza…

Artemis bloguyla ve mükemmel Radyo Eksen’deki mükemmel programıyla, o kültürsüzlük çölündeki vahalardan biri. Müzik tercihlerine her zaman katılmıyorum ama sayesinde çok şey öğreniyorum. Önemli olan da bu… Beni konfor alanımdan çıkarıp yeni bilgilerin dünyasına sürüklemesi.

Manyetik Bant’ı takip edin dememe gerek yok. Zaten herkes biliyor onu.

bir yorum bırakın