Kültür Sanat Kartı sahibi öğrenciler Caz Festivali’nde neleri seçecek?24. İstanbul Caz Festivali’nin programı açıklandı. 

4-20 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek festivalde 50’nin üzerinde konser var bu yıl.

Önümüzdeki günlerde, bu konserlerin arasından yapılan seçkilere sıklıkla rastlarız. “En iyi 5 konser”, “kaçırılmayacak 10 konser” listeleri havalarda uçuşur. Az sayıda basın organında bu önerilerin nedenleri, içeriklerle ilgili bilgiler paylaşılır. Kimileri biraz tatsız-tuzsuz olur bunların, çünkü amaç sadece caz festivaliyle ilgilenmiş görünmektir. Kimileriyse, benim gibi meraklı dinleyicileri bilgiyle donatır. Bilgi duvarına bir taş daha koyan herkesi alkışlayıp devam edelim.

Hemen şunu söyleyeyim; festivalin bu yılki yeniliklerinden “VİTRin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması” önemli bir yenilik. Korhan Futacı&Kara Orkestra’dan Ceyl’an Ertem’e, Cenk Erdoğan’dan MadenÖktemErsönmez’e uzanan güncel yorumcular listesi, festivalin “şimdiki zaman” ayağını güçlendirecektir. Yıl boyunca çeşitli vesilelerle izlediğimiz bu isimlerin, festivale özel programlar yapacağını umuyorum. Festivali düzenleyenler de buna dikkat etmiştir zaten.

Benim özellikle beklediğim konserlere gelince…

Beyond The Memory (Paco De Lucia anısına…)
Christian McBride & Joshua Redman
Nik Bartsch’s Ronin
Antonio Sanchez & Migration
Fatoumata Diawara & Hindi Zahra

ve…

Jonny Greenwood’un projesi JUNUN.

Bir de parçası olmak için yanıp tutuştuğum bir gece var: Tuna Ötenel ve Dostları ile bir caz gecesi. Tuna Abi’yi 10 yıl sonra yeniden sahnede görmek fırsatı kaçırılmaz.

Ama…

…ama benim bu yıl en çok merak ettiğim konu bütün bunların dışında bir konu.

Biliyorsunuz İKSV, geçtiğimiz aylarda 1000 öğrenciye İKSV Kültür Sanat Kart’ı verdi. Kartlar 250 lira değerinde. Yani, çekiliş sonucunda bu kartı almaya hak kazanan öğrencilerin kartında bir anlamda 250 liralık kontör var.

İKSV’nin diledikleri etkinliklerinde kullanabilecekleri hediye 250 lira.

“Caz Festivali’nin öncesinde, Film Festivali var. Bu hediye orada tükenir,” diyecek olanlara bir hatırlatma. Film Festivali’nde hafta içi gündüz seansları öğrencilere 1 lira. Evet, 1 lira.

“İyi ama Caz Festivali biletleri pahalı olur, çocuklar alamaz,” diyeceklere de şunu söyleyeyim. Farklı fiyat aralıkları var. Yani programını iyi yapan biri, 250 liraya hem film festivalinin hem de caz festivalinin -ucundan da olsa- takipçisi olabilir. Kaçarı yok.

Bütün bunları festival güzellemesi olsun diye yazmıyorum. Ankara’da geçen gençliğimde, bir konsere gelebilmenin hayaliyle yaşardım. Para biriktirirdim. Mavi Tren’le gelir, Mavi Tren’le dönerdim. Oluyor yani, isteyince oluyor.

Şimdi sorum şu…

Acaba bu yıl, Kültür Sanat Kartı sahipleri hangi konserleri tercih edecek?
Bugünün öğrencileri böyle bir konser listesinde neleri seçiyor?
Seçimlerine göre bütçe yapmak konusunda neler düşünüyorlar?

Öğrenci arkadaşlar… Bu yazının yorumlarına seçimlerinizi yazabilirsiniz?
Belki de bir konsere birlikte gideriz. Merak etmeyin, kahveler benden…

Yorumlar (1)

Taksim trio
Beyond the memory
ANTONIO SANCHEZ & MIGRATION
NIK BÄRTSCH’S RONIN

bir yorum bırakın