geometri

 
garip günler geçip gidiyordu. grevdeydi güneş, griydi gökyüzü. gökkuşağı görünmüyordu. göçebe gemiler, gaddar gardiyanlar gibi gizleniyorlardı gecelere. göze geliyordu güzelim gençlikler, gelinlerin gamzeleri güçsüz gülüşlere gebeydi. geveze gırtlaklar gevşemiş, gözalıcı gelincikler gizlenmişti. gülkurusu göğüsler günbatımlarına güvenmiyor, genelevler gülüşsüzlük galerisi gibi görünüyorlardı gugukkuşlarına. gönülsüz günışıklarına gücenen günebakanlar güneye göçüyordu. guruprengi güvercinler gönençle geçip gidiyorlardı giyotinli geçitlerden. gamlı geyikler gözyaşlarını göstermiyordu gayretkeş gergedanlara.
gelen geçiyor, gülüşler geçiyordu.
gururum gözaltındaydı, garip günlerin geçidinde.
gümüşî gitarların gürül gürül gürlemesi gibi, gitmiştin gönlümün gülistanından.
gitmiştin.
gözlerimi gömüp gülüşüne.
güle güle…

Yorumlar (35)

=S süper bir şey bu yaa…şaştım kaldım.

Çok hoş gerçekten, kolay değil böyle denemeler yapmak… Siz çok güzel yapmışsınız… G'lerinize sağlık…

zengin bir dağarcık ve güçlü bir anlatım… insanı alıp süreklemesine mi kelimeleri kullanmanın ustalığına mı hayran kalmalı bilemedim tebrikler…

mükemmel olmuş

çılgınca güzel 🙂

Güzel gönlünüzden, gönlünüzün gamtelinden, güzide gelen geometri..

Tebrikler Yekta Bey, Kaleminize ve Zihninize Sağlık… Yekta Bey '' yekta.kopan@gmail.com, yektakopan@yektakopan.com '' mail adreslerinizi hala kullanıyor musunuz? İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinden bu adreslerinize bir mail gönderdim dün akşam, ulaşıp ulaşmadığı konusunda emin değilim… Tekrar Tebrikler, iyi geceler…

sıradan kelimelerin mükemmel dizilişi…teşekkürler

geometri

……geçip gidiyordu……
…..göçebe gemiler…..
….güzelim gençlikler….
…gülkurusu göğüsler…
..gugukkuşlarına..
.gönülsüz günışıklarına.
..gönençle geçip gidiyorlardı..
.gayretkeş.
..gülüşler geçiyordu..
.garip günlerin geçidinde.
…gitmiştin…
..gitmiştin..
.gözlerimi gömüp gülüşüne.
…güle güle…

geçimsiz gerginlikler gel gitleriyleydi güpegündüz. galeyanların gaspıyla günaşırı gerçekleştirdikleri gülünç gariplikleri göz gezintileriyle geçirdim. gelin görün ki gözle görülür gereksizlikleri galibiyet golü geçerliğinde gibiydi. gerçi gitgide gözetim güzargahındaydılar gene de. güdümlü güvenleriyse, görgüsüzlüklerinin gizini gideriyordu. geldim, gördüm, güldüm. görünmeyin gözüme.

süper seçmece sözler sıralanmış söylenmiş ve sonunda sevilmiş 🙂

"Ağzım açık, anlamıştım anlattıklarını. Açıkça anlatmıştı anları. Anormal akıcı. Ankara ağır aksak aşırı ama açıkça anlatılmış anlar acabaları azalttı."

Yekta bey keyifle okudum teşekkürler 🙂

herşey yerli yerinde muhteşem bi geometri

Yazdıklarınız çok hoş gerçekten. Okuduktan sonra ilk, Georges Perec’in Kayboluş (La Disparition) adlı “E” harfini kullanmadan yazdığı romanı aklıma geldi. Hatırlayalım, Celal Yardımcı da bu kitabı Türkçeye çevirirken (Ayrıntı Yayınları) “E” harfini kullanmamıştır. Sadece aynı harfle başlayan metinler ya da bir harfi tüm metin boyunca kullanmamak, zor ve özgün denemeler.

Bir de Yekta Kopan'ın sesiyle dinlemek vardı bunu…

Kelime dağarcığınızı çok güzel kullanmışsınız. Güzel bir yazı olmuş.

anlamsız harfleri,kelimelere birleştirerek sözcükler oluşturmak işte üretmek bu ! Ellerinize sağlık.

george perec
kayboluş…
hoş!

kelimelerin ressamısınız siz…olağanüstü bir zihin…paylaştığınız için, teşekkürler

ayy harika olmuş,, şaştım kaldım 😀

gözümüz,gönlümüz güneşlendi….

biraz zorlama olmuş.

mükemmel tek kelime ile..

çok güzel gerçekten…

en düşündüren ama en kolay ders, "g"eometriye ne güzel de benzemiş..

Çagımızdaki doyumsuzlugun, ve arayışın nadir iyi yanlarından bir tanesi bunun edebiyatta da karşımıza çıkmasıdır herhalde. Iyi ve kötüyü ayırt etmenin zorlaştıgı piyasa edebiyatında yetkin yazarlarımız artık yeni atılımlar gerçekleştirme ugraşına girince ortaya böyle nefis deneyler çıkıyor.
Tebrikler Yekta Abi

paraşütü patlak pejmürde pantolonlu parasız peltek palyaço, panayırdaki parkurda patlattığı parlak parendelerle paytak penguenlere panik pompalarken pirinç pilavı pişirmekten pek pörsümüş parmaklarını piyanoya perçinleyen, performansının pekala palazlanmasıyla portakallı pastayı pembe pullu pisboğaz papağanla paylaşan pınar; pervanesi paslı, pistonları paydostaki pilotun perişanlığıyla papatya parfümü püskürten puslu pazar poyrazında piyale parkı'nda planlanan piknikte paltosundan pırtan pahalı pipoyu palas pandıras parlattı.

http://aliterasyon.blogspot.com.tr

bir yorum bırakın