Gaye Su Akyol: ‘’Coğrafya kaderdir cümlesinin değişebileceğini hissediyorum. Bu müzik Türkçe.’’

Sözlükler “ahbap” kelimesinin karşılığını şöyle dolduruyor: Kendisiyle yakın ilişki kurulup sevilen, sayılan kimse.

Gaye Su Akyol‘la birbirimize “arkadaşım-canım-dostum-değerlim” klişelerinden uzak durmak, içi boşalmış kelimeler öbeğinden topuklayarak kaçmak ve tınısını sevdiğimiz bir sözcüğe sığınmak için “ahbap” demeye başlayalı bir-iki yıl oldu. Bu süreçte ahbabım, müthiş işler yaptı-yapmaya devam ediyor. O işlerden biri de yeni albümü elbette: İstikrarlı Hayal Hakikattir.

Albüm çıktıktan sonra Allianz Motto Müzik için sohbete oturduk. Renkli ve pofuduk kar montu gözümü alıyordu ama pes etmedim; sordum da sordum. Sohbetin birkaç satırı Fil Uçuşu‘nda… Tümünü izlemek isteyenleri buraya alalım.

YK: Yeni albüm ‘İstikrarlı Hayal Hakikattir’. Önce Glitter Beat’le olan ortaklığı sormak istiyorum. 

GSA: Aslında Alman menşeili, butik bir plak şirketi. Kapitalist ve yırtıcı bir oluşum değil. Bu sevimliliğin yanında çok da profesyoneller. Albüm çıkmadan 3-4 ay önce tamamen bitmiş halini istiyorlar. Radarlarına girebilmek için bir şeyin fotoğrafını çekmek gerekiyor. Belki bir dönemin, belki bir müzik türünün ya da bir saçmalığın. 

YK: Mesela The Guardian’dan Robin Denselow albüme 5 üzerinde 4 vermiş. Denselow senin için referans olarak Selda Bağcan’ı gösteriyor ve referanslarının bir ucunu da Nick Cave’e uzatıyor. Ne hissediyorsun bunları okuyunca?

GSA: Bunlar hep benim de andığım isimler. Nick Cave, The Door, Nirvana, Black Sabbath ve tabii Selda Bağcan. İnsanın sevdiği şeyleri kendi müziğine yansıtması büyük bir konfor. Jim Jarmusch’un bir manifestosu vardı. ‘Korkmayın, çalın. Ve çaldığınızı söylemekten korkmayın. Nereden çaldığınız değil nereye götürdüğünüz önemlidir.’ der. Bunlar benim müziğimde görmek istediğim insanlar. Söylemekten çekinmiyorum ve bu müthiş bir şey bence.

YK: Denselow senin sanatçı beyanınla da ilgili bir şey söylüyor. ‘Saf özgürlüğün hayali. Örgütlü kötülüğe meydan okumak için bir karşı gerçeklik.’ Onları biraz açıklar mısın?

GSA: Büyüdükçe hayal kurmayı bırakıyoruz. Bu ‘İstikrarlı Hayal Hakikattir’ ismi özünde şunu söylüyor; hayal kurmayı unutma. Hayalini istikrarlı hale getirdiğinde bunun gerçekle hiçbir farkı olmadığını da unutma.

YK: Denselow dışında The Times’dan Will Hodgkingson ve The Financial Times’dan David Honigmann da 5 üzerinden 4 verdi. Bunları görünce ne düşünüyorsun?

GSA: Coğrafya kaderdir cümlesinin değişebileceğini hissediyorum. Çünkü bu müzik Türkçe. Bunu ben yapabiliyorsam Konya’daki bir çocuk da yapabilir. 

YK: Lauder than War’dan Paul Scott Base de fonda erkek korosunun olması ironisinden bahsetmiş. Bunun güçlü bir kadın müziği olduğunu söyleyebilir miyiz?

GSA: Kadın ya da erkek müziği diye bir şey olmamalı ama kadınların daha görünür olması gerektiğini düşünüyorum artık.  Başarılı olmuş herhangi bir kadın işinin arkasında eril bir kahraman aranıyor. ‘Bunun prodüktörü kim?’ gibi. Bir ekip var ama fikir benim. Bu değişene kadar başarılı olan tüm kadınların bunu yüksek sesle söylemesi gerekiyor.

YK: Peki bomba haberi verelim mi?

GSA: Evet. Biz de sevgili dostum Melikşah Altuntaş’la birlikte son derece komik ve eğlenceli Motto Müzik kanalında yeni bir program yapmaya başlayacağız.

YK: Bu iki figür bir araya gelince hem müzik hem sinema olacak.

GSA: Sana bir de hayallerimi söyleyeyim. Çünkü dediğim gibi ‘İstikrarlı Hayal Hakikattir’. Sevgili David Lynch, filmlerine müzik yapmaya talibim. Onun dışında tabii Tarantino. Arctic Monkeys’e de kapımıza açık…

bir yorum bırakın