Emek’i Unutmayalım!

Haber takibi yapıyor muyuz?

Birkaç gün içinde unutup gidiyor muyuz, çok önem verdiğimiz bir konuyu bile… Emek Sineması için internet üstünden yazışmalar yaptık, imzalar topladık, yürüyüşlere katıldık, sloganlar attık… Sonra ne oldu? Kaygan gündem “orada neler olduğunu” unutturdu mu bize?

“Emek Sinemasını Yıktırmıyoruz Platformu” ve “İstanbul Kültür Sanat Varyetesi” herkesi 11 Haziran Cuma günü saat 19 :00‘da bir buluşmaya davet ediyor.

Bildiriyi herkesle paylaşalım ve Emek için emek verenleri yalnız bırakmayalım.

HEPİMİZ BİLİRKİŞİYİZ, YIKTIRMIYORUZ!

Emek Sineması, İnci Pastanesi ve Yeni Rüya Sineması’nın içinde bulunduğu adada gerçekleştirilmesi planlanan sözde yenileme özde rant projesi, İstanbul 9. İdare Mahkemesi tarafından “uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararlar doğurabileceği” gerekçesiyle durduruldu. Bundan sonraki aşama bilirkişiler tarafından “mahallinde keşif ve inceleme” yapılmasını gerektiriyor.

Bizler “uygulanması halinde telafisi güç veya imkânsız zararlar doğurabilecek” projeleri mümkün kılan, onaylayan ve uygulamaya koymaya yeltenen kişi ve kurumları bizlere hesap vermeye çağırıyoruz. Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Yenileme Kurulu üyelerini 11 Haziran Cuma günü saat 19 :00’da Beyoğlu Belediyesi önünde hazır bulunmaya ve bizlerle yüzleşmeye davet ediyoruz.

Yürütmeyi durdurma kararı şüphesiz ki “Emek Bizim, İstanbul Bizim Yıktırmıyoruz” diyerek yürüttüğümüz mücadele için önemli bir kazanım ve layıkıyla kutlanması gerekir. Bu nedenle Beyoğlu Belediyesi önündeki buluşmamızı Emek Sineması’na yürüyerek sürdüreceğiz. Mahkemenin verdiği karar doğrultusunda “mahallinde keşif ve inceleme yapmak” ve yürütmeyi durdurma kararını kutlamak için Yeşilçam Sokak’ta 1. Geleneksel Emek Şenliği’nde buluşuyoruz. Bu vesileyle, benzer rantsal dönüşüm projelerine olumlu bilirkişi raporları vermiş olan Erdem Erbaş, Akın Eryoldaş ve Kutgun Eyüpgiller’i de şenliğimize katılmaya davet ediyoruz.

Bizler, Tarlabaşı’nda, Fener-Balat-Ayvansaray’da, Süleymaniye’de ve Beyoğlu’nda hayatımızda telafisi güç veya imkânsız zararlar doğuran kentsel dönüşüm projelerine karşı mücadele edenler olarak hepimiz bilirkişiyiz. Belediyelerin, Kültür Bakanlığı’nın ve şirketlerin “soylulaştırarak” el koymaya çalıştığı şehrimize, mahallemize, sokağımıza, evlerimize, sinemalarımıza ve hayatımıza sahip çıkıyoruz.

Herkesi 11 Haziran Cuma saat 1 9:00’da Beyoğlu Belediyesi önündeki buluşmaya ve Yeşilçam Sokak’ta 1.Geleneksel Emek Şenliği’ne katılmaya davet ediyoruz.

http://www.emeksinemasi.org/
http://www.emeksinemasi.blogspot.com/

Yorumlar (7)

Orada olacağım, Emek Sineması için bu siteyi de hatırlatırım:

http://www.emeksinemasiniyasatalim.org/

elbette orada olacağız…

İstanbul'da olup da katılabilmeyi çok isterdim. Yalnızca böyle destek olabiliyorum ne yazık ki… Umuyorum ki bu emekler karşılığını bulacak ve Emek Sinemamız kapattırılamayacak !

orada olacağız.. yıktırmayacağız..

elimizden geldiğince mail ile dağıtabiliriz bu duyuruyu..

Her ne kadar şu an Ankara Devlet Tiyatro'suna ev sahipliği yapsa da bir Ankaralı olarak Akün Sineması'nın her önünden geçtiğimde içim cız ediyor. Emek,gündemdeki proje gerçekleşirse Akün kadar şanslı olamayacak.Ama bu proje gerçekleşmeyecek. Emek'i yıktırmıyoruz.

İstanbul'da yapılmakta olan kentsel tahribatlar;

*Haliç Metro Köprüsü,

*5366 sayılı Kanun’un mevcut uygulamasıyla yok olan Sulukule ve aynı yıkımla karşı karşıya kalacak olan Fener-Balat, Süleymaniye ve diğer yenileme alanları,

sonucu kentimiz Unesco'nun Dünya Mirası Listesinden çıkarılma tehlikesiyle karşı karşıya.

Tüm bu tahribatlara dur demek için; kentimize sahip çıkalım,
İstanbul S.O.S'e destek verelim.

http://istanbulsos.wordpress.com

bir yorum bırakın