Emek Sineması’nı Yıktırmıyoruz

9. İstanbul İdare Mahkemesi 12.05.2010 tarihinde Emek Sineması için öngörülen projenin “uygulanması halinde telafisi güç ya da imkansız zarar doğuracak nitelikte olduğu” gerekçesiyle yürütmenin durdurulmasına karar vermişti. Kararın ardından, 14.12.2010 tarihinde üç uzmandan oluşan bilirkişi heyeti, incelemesini yapmış ve 18.04.2011 tarihinde mahkemeye sunduğu raporda iki uzman dava konusu projenin kültür dokusuna uygun olmadığını belirterek yürütmeyi durdurma yönünde karar vermişti.

01.12.2011 tarihinde, bilirkişi raporuna ve 2010 baharından itibaren devam eden kamuoyunun verdiği mücadeleye rağmen, 9. İdare Mahkemesi yürütmenin durdurulmasını iptal etti! Bu karardan sonra hukuki olarak bir itiraz hakkı bulunmasına rağmen, benzer dava süreçlerinde gördüğümüz üzere bu itiraz hakkı bir sonuç vermemiştir.

Uzun lafın kısası 1 Aralık 2011 itibarıyla yargı Emek Sinemasını yıkıma teslim etmiştir!

Bundan sonra Emek’in geleceği artık sadece kamuoyunun direnme gücüne bağlı!

Bu bir acil durum çağrısıdır. Artık her an Emek Sineması’nda yıkım başlayabilir. Türkiye’de yargının demokrasiyi, insanları ve kentleri yapayalnız bıraktığı bugünlerde dayanışmaktan başka bir çaremiz, sokaktan başka bir mücadele alanımız yok! Parsel parsel yitirdiğimiz yaşam alanlarımıza bir yenisini eklememek, her türlü mücadelenin kamusal alanı olan Beyoğlu’nu parça parça elimizden alınmasına sessiz kalmamak için bir araya geliyoruz.

24 Aralık Cumartesi günü saat 16:00’da Taksim Meydanı’nda buluşuyor, Emek Sineması’nın önüne yürüyerek basın açıklamamızı okuyoruz. Sonrasında ise müzik dinleyerek, sohbet ederek, sessiz sinema oynayarak Emek Sineması’nın önünde sabahlıyoruz.

Çadırınızı, uyku tulumunuzu, battaniyenizi, çayınızı, kahvenizi ve isyanınızı alın, gelin!

Emek bizim, sokaklar ve meydanlar bizim, İstanbul bizim!

İsyanbul Kültür Sanat Varyetesi

http://www.emeksinemasi.blogspot.com/
twitter.com/@emekbizim
iksvaryetesi@gmail.com

Yorumlar (5)

Kıbrıstayım gelmeyi o kadar çok isterdim ki
Ama kalbimiz sizinle o gece
Giden herkese selam olsun

Kent ruhunu yaşamayı bilmeyenlerin yönettiği bir ülkede yargı kararının nasıl olması gerekiyordu ki?

Sanırım aynı anda bir Emek Sineması yazısı çalışmışız… Yıktırmayacağız…
http://ajan-s.blogspot.com/2011/12/emek-sinemas-icin.html

KÜLTÜR BAKANI ''EMEK SİNEMASI KESİNLİKLE YIKILMAYACAK….KORUNACAK'' DEMİŞ… İNANMALIYIZ DEĞİL Mİ ?? ''BEN DE İNŞALLAH ÖYLE OLACAKTIR''DİYORUM..

bir yorum bırakın