Cazseverlere Öneriler

Geçenlerde Amerika’dan “güzel sesler” paylaşmıştım. Bu kez caz okyanusunda az bilinen isimlere çevireyim rotayı dedim. İlgilenenlere…

* Enrico Pieranunzi / Marc Johnson / Joey Baron – Dream Dance

Pieranunzi İtalyan cazının en önemli isimlerinden, klasikle cazın kesişim kümesinde müzik yapan bir cazcı. Özellikle piyano severler için atlanmaması gereken bir isim. ’70’lerin ikinci yarısından itibaren yoğun bir şekilde üretiyor, konserler veriyor. Chet Baker’dan Charlie Haden’a unutulmaz isimlerle ortak çalışmaları var. Dream Dance albümünü benim için özel kılan ise üstadın sıklıkla birlikte çalıştığı bir isim: Marc Johnson. Caz basının bu efsanes ismi, yine üst düzey performans sergilemiş. Elbette bir de davulda Joey Baron faktörü var.

* Julian & Roman Wasserfuhr Quartet – Remember Chet

Almanya’dan genç bir caz sedası. Özellikle trompetin yükselen ismi Julian’a dikkat etmek gerekiyor. Albümün adı da çok şey anlatıyor zaten: Remember Chet. İki kardeşin yolculuklarının başından beri Chet Baker hayranlıkları ve yorumları merakla izleniyor. Roman’ın harika piyano eşlikleri, düzenlemeleri ve Julian’ın solist yetenekleriyle kaçırılmayacak bir albüm. Albümün kapanışında My Funny Valentine var desem, yeterli olacaktır.

* Helge Lien Trio – Natsukashii

Norveç’ten bir piyano-bas-davul üçlüsü. Piyanoda cesur tınılara sahip Helge Lien’e, basta Frode Berg ve davulda Knut Aalefjær eşlik ediyor. Kuzeyin dingin ve zaman zaman tedirgin edici ruh halleriyle hepsi Lien tarafından bestelenmiş on parçalık bir albüm. Brad Mehldau, Bill Evans ve EST sevenlere daha tanıdık gelecek bir sedası var.

Yorumlar (1)

Merhaba,

İyi Pazarlar..
Pieranunzi'nin özellikle "Incontro" adlı parçası ölmeden önce kesinlikle dinlenmesi gereken bir parça. Piyanonun en belirgin karakteristik özelliği nüans ayrımları çok ustaca kullanılmış. Bana biraz Chick Corea, Aziza Mustafa Zadeh'i anımsattı.
İnsanın içindeki dinamikleri harekete geçirirken bir yandan da dingin bir mutluluk veriyor…

bir yorum bırakın