Bozcaada’nın bir tiyatro festivali var

27 – 29 Ağustos tarihleri arasında Bozcaada tiyatroyla buluşacak. Usta isimlerden yeni keşiflere, atölyelerden söyleşilere uzanan üç günlük bir festival geliyor.

No Tiyatro’nun bir projesi bu. Festivalin tam adı da “NOTFEST Bozcaada Tiyatro Festivali”.

Festival biletleri çoktan satışa çıktı. İşte tam bu noktada benim için en önemli konudan söz edeyim. NOTFEST Bozcaada ekibi, konservatuvara hazırlanan öğrencilere eğitim desteği ve konservatuvar okuyan öğrencilere de oyun bileti desteği olarak ayrılacak destek biletlerini de satışa çıkardı. Festivale katılan veya katılamayan her tiyatroseverin katkıda bulunabileceği destek biletlerinden toplanan gelir sahiplerine ulaştırılacak. Destek bileti konusu önemli, Bozcaada’ya gidemeseniz bile “orada olmanız” bu katkılarla mümkün.

Rüştünü çoktan ispat etmiş, merakla beklenen Bozcaada Caz Festivali’nin hemen arkasından başlayacak festival. Bence zamanlaması gayet iyi. İlk yıl için üç günlük bir program yapılmasını, ücretsiz etkinliklere, deneyim odaklı buluşmalara yer verilmesine de sevindim: Festivalin ücretsiz etkinliklerinden Gün Batımında Tiyatro (hem de Polente Feneri’nde gerçekleşecekmiş) ve Bülent Develi ile Pantomim, Emrah Eren ile Reji, Ulrich Meyer ile Michael Chekhov Tekniği atölyeleri…

Peki hangi oyunlar var? Festivalin açılışı “Bir Baba Hamlet” ile yapılacak. Merve Engin’in izleyen herkesi büyüleyen performansıyla “Kıyıya Oturmanın Böylesi” ve defalarca izlesem yeniden heyecanlanacağım Nezaket Erden’in, Latife Tekin’in ‘Sevgili Arsız Ölüm’ kitabından uyarlanan “Sevgili Arsız Ölüm-Dirmit” oyunları ile devam edecek festival. Berkay Ateş’e 25. Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’nü kazandıran, Serkan Salihoğlu’nun yönettiği “Hakikat, Elbet Bir Gün” oyunu ise festivalin son günü seyircisinin karşısında olacak.

Ağustos Bozcaada’da harika geçecek. Caz Festivali’nin enerjisi bitmeden yeni bir festival başlayacak. NOTFEST Bozcaada Tiyatro Festivali‘nin yolu açık olsun.

bir yorum bırakın