Artrit mi? McLaughlin üstesinden gelir…

John McLaughlin yeni albümü Liberation Time‘ı pandemi sırasında, uzun süredir yaşadığı Monaco’da yazmış. Salgının ilk günleri iyi geçmemiş büyük usta için. Hepimizi sarmalayan depresif haller onu da kucağına almış. Neyse ki ilham perileri o çıldırma hallerini kovalamış ve üretim başlamış. Sonuçta ortaya iyimser, sıcak, neşeli parçalar çıkmış. Aman yanlış anlaşılmasın, dans ettiren bir neşe değil bu; McLauglinvari bir neşe diyelim. Neşelendikçe perdelerde deney, gezinti sayısını artırmış, süratine sürat katmış.

Albüm kayıtları, pandemi koşullarında yani uzaktan kumanda ile gerçekleşmiş. Aslında demo kayıtlarda piyanodan davula hep McLaughlin imzası var. Sonrasında albümdeki müzisyenlere “Demo böyle ama siz çalarken kendiniz olun” demiş. Kayıtlar uzun süre aralarında bir gitmiş bir gelmiş. Yüz yüze çalışmaya alışkın bir isim için, bu gidiş-gelişli kayıt süreci de yeni bir deneyim olmuş. Kadro müthiş: Bazı parçalarda basta Etienne MBappe, piyanoda Roger Rossignol ve davulda Vinnie Colaiuta var desem yeter sanırım.

Bu albümün ayakta alkışlanacak bir başka yanı da John McLaughlin’in beş yıl önce artrit tanısıyla yüzleşmesi ve bu süreçte bir yandan da tedavisinin sürmesi. Bir gitaristin başına gelecek en fena hastalıklardan biri. Böylesi bir hastalıktan çıkıp o sürate ve tonlara ulaşmak kolay değil. Ama ne de olsa bir meditasyon ustası var karşımızda, elli yıldır doğu felsefesiyle kendine bakıyor, yapmıştır bir şeyler.

Benim için albümde öne çıkan parçalar 60’ların sonu esintilerini taşıyan ana motifiyle Singing Our Secrets, yumuşak bir piyano parçası olan Mila Repa ve ve Mahavisnu günlerine de selam çakan Lockdown Blues oldu. Farklı dinleyişlerde farklı parçalar da öne çıkıyor; o anki ruh halime göre.

John McLaughlin, 29.İstanbul Caz Festivali kapsamında The 4th Dimension ile birlikte 29 Haziran günü Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi‘nde olacak. Güzel bir çarşamba gecesi olacak. Daha önce izlediyseniz bile o geceyi bir kenara not edin derim.

Yazıya nokta koymadan meraklısı için özel not: McLaughlin on yıldan uzun bir süredir Paul Reed Smith gitarlar kullanıyor. Ayrıca Line 6 de setinde oluyor.

bir yorum bırakın